SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tanulni tanítsd meg a gyermeked!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-10-21
Sok szülő úgy gondolja, hogy a legfontosabb, hogy a gyerek gyorsan megtanulja és visszamondja a leckét. Az, hogy ezt milyen módszerrel éri el, már nem tűnik olyan fontosnak. Pedig az. Eleinte még csupán néhány mondatot kell megjegyezni, de később a szóbeli feleletek már hosszú oldalak tananyagából állnak. Vajon akkor is sikerülni fog bemagolni és visszamondani?
Tanulni tanítsd meg a gyermeked!

Szerintem az egyik legfontosabb, amit egy gyermeknek meg kell tanulni az, hogy hogyan kell tanulni. A módszeren van a hangsúly. Olyan módszert kell a kezébe adni, amit egészen a felsőoktatásig alkalmazni tud majd. Mivel az iskolában a tanulást, mint módszert nem oktatják, ezért nekünk szülőknek jut ez a feladat.

 

Milyen tanulási módszereket taníthatsz meg a gyermekednek?

Ez attól is függ, hogy milyen típusú a gyermeked. Vannak vizuális típusok, auditív, vagyis hallás után tanuló típusok, valamint kinesztetikus típusú gyerekek. És vannak olyanok is, akiknél ezek a típusok keveredhetnek.

Ahhoz, hogy a gyermekednek segíteni tudj, meg kell őt ismerned. Tudnod kell, hogy ő maga melyik típusba tartozik.

Vizuális típusú gyermekek

A vizuális típusokat onnan ismered meg, hogy szereti a színes rajzokat, ábrákat, könnyebben megjegyzi a tananyagot, ha a tanár felírja a táblára. Az ilyen gyermekekre jellemző, hogy már kiskorában is könnyen tájékozódik, szeret rajzolni, szeret fényképezni és így megörökíteni az élményeit. Segíthetsz neki különböző jegyzetekkel, színes post-it lapokkal és azzal, hogy leírjátok, lerajzoljátok a tanulnivalót. Készítsetek különböző szemléltető eszközöket, ábrákat, amiket vissza tud majd idézni magában, amikor felelésre kerül a sor.

Auditív típusú gyermekek

Az auditív gyermekek legjobban úgy tud tanulni, ha meghallgathatja a tananyagot. Mindegy, hogy közvetlenül a tanártól vagy oktatóvideó segítségével, a lényeg, hogy hallás után tudja leginkább rögzíteni a tanulnivalót. Onnan is felismerheted az auditív gyermeket, hogy rendkívül könnyen megtanulja a dalszövegeket és sokat beszél, mivel szinte mindig hangosan gondolkodik. Neki úgy segíthetsz, ha bevezetitek a hangos tanulást, vagyis hangosan mondja fel minden esetben a leckét. Játszhattok olyat, hogy a gyermeknek el kell magyaráznia valakinek a tananyagot, így könnyebben összefoglalja és elmélyíti a tanulnivalót.

Kinesztetikus típusú gyermekek

A kinesztetikus típusú gyermekek közé azok tartoznak, akik szinte soha nem tudnak egyhelyben maradni. Nagyon könnyen felismerhetők, hiszen állandóan mozog valamelyik testrészük, matatnak vagy éppen a kezükben tartanak valamilyen tárgyat, amivel hevesen gesztikulálnak. Ők azok, akik könnyebben tanulnak, ha mozoghatnak közben. Próbáljátok ki, hogy a tananyag felmondása közben megengeded neki, hogy fel-alá járkáljon, gesztikuláljon és magyarázzon, mint egy tanár. Ha szívesen csinálja, akkor biztosan ebbe a típusba tartozik. Úgy segíthetsz neki, hogy megteremted azt a fajta nyugodt környezetet, amikor semmi nem vonja el a figyelmét, nyugodtan beszélhet hangosan, nyugodtan mozoghat és magyarázhat, így sokkal könnyebben elsajátítja a tananyagot.

Mi a helyzet akkor, ha a gyermek nem csak egyféle típusba sorolható?

Itt jön a képbe a szülő. Neked kell felismerni, és adott esetben kikísérletezni, hogy gyermeked melyik típusba tartozik. Türelemre és következetességre van szükség. Ki kell próbálni egy-egy módszert és ha valamelyik megtetszik a gyermeknek, akkor abba az irányba kell elindulni.

A lényeg, hogy szülőként ne ragadj le ott, hogy leülteted a gyermeket az asztal mellé és ráparancsolsz, hogy tanuljon. Az sem segít, ha azt mondod neki, hogy addig nem kelhet fel, amíg nem végez. Ebből csak szenvedés lesz. Tedd a tanulást élvezetessé, alakítsatok ki olyan környezetet, ami inspirálja a gyermeket. Ennek köszönhetően már kiskorban megtanul tanulni, nagyobb korában pedig igazán hálás lesz érte.

 

 

Kép forrása: Julia M Cameron fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja