Június közepétől a papír kétszázas helyett érme
Farkas Szabolcs [cikkei] - 2009-05-14
Június 15-én kerül forgalomba az új kétszáz forintos érme, a jelenlegi bankókkal még fél évig fizethetünk. A Magyar Nemzeti Bank szerint sokat spórolunk a váltással.
A legkisebb címletű bankjegyünk, a 200 forintos olyan gyorsan elhasználódik, hogy az elmúlt év során már a bankjegyek felét le kellett cserélni. Az érmék előállítási költsége hasonló a bankjegyekéhez, viszont átlagosan 10-15-ször hosszabb élettartamúak, ezért jelentős költségmegtakarítás származik a bankjegyről érmére való átállásból. További megtakarítást jelent, hogy a leselejtezett érmék színesfém anyaga újraértékesíthető az alapanyag 70-80%-os árán, így az átállás két év alatt megtérül.
Az érmékből 71 millió darabot gyárt a Magyar Pénzverő Zrt., ez a mennyiség hat évre lesz elegendő, eddig 15 és fél millió darab készült el belőle.
A jelenleg forgalomban lévő 100 forintos érméhez hasonlóan ez is kétféle, eltérő színű fémötvözetből készül. A belső mag rész 75% rézből és 25% nikkelből áll, a külső körgyűrű pedig a 75% réz mellett 21% cinket és 4% nikkelt is tartalmaz. Egyik oldalán a 200 forint felirat, a másikon pedig a Lánchíd szerepel.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Nyár elején is kuponozzunk!
Következő hír
Fontos tudnivalók a műszaki termékek biztonságosságáról
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: