SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szamárköhögésem velőt rázó története

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2024-12-12
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Ebben van tapasztalatom, mert hajlamos vagyok a pánikra, de ez esetben a kis eszközparkom teljesen csődöt mondott.

Minden meggondolás nélkül kitántorogtam az utcára, hátha valaki segít, vagy legalább nem egyedül fulladok meg.

A szomszédasszonyom, akivel akkoriban éppen volt egy kis vitánk, amikor meglátott, bár éppen indulni készült, egyből kiszállt az autójából és átölelt. Visszakísért a házba és igyekezett megnyugtatni.

Miután kibékültünk, már végképp nem tudtam a pánikom okát kitalálni, csodálatos életem és szeretteim vannak, a munkámat imádom, semmi kihívás nem keserítette a napomat. Közben azonban lecsúsztam a székről, mint egy selyemsál, és néhány perc kiesett az életemből.

A kijövő mentősök meghallgatták a tüneteket, és olyan súlyosnak ítélték a pánikrohamot, hogy bevittek a kórházba. Hihetetlenül jólesett a kedvességük, szakértelmük, nyugalmuk, többször elmondták, hogy itt vannak, segítenek, de mire a kórházi felvételen is túlestem, már ziháltam, és egy nővér preparált oxigénmaszkot rakott elém, melynek nem volt csöve, azzal a jószándékkal, hogy sikerül az agyamat valahogy becsapni és elhitetni vele, hogy van elég levegő. Ez a csel nem vált be, de méltattam a kreativitást.

Kaptam végül egy nyugtató infúziót, és kisvártatva az oldalamra fordultam és felhúzott lábakkal, mintha otthon lennék, békésen szunyókálni kezdtem. Arra riadtam, hogy a nővér, aki eleinte a négy csodálatos gyerekemről kérdezett, ijedten odaszól a társának:

- Te, ez tényleg nem kap levegőt!  

- Csak a géllakk miatt mér rosszul a pulzoximéter – felelte a másik.

Felkerültem a pánikommal a pszichiátriára, amikor a szamárköhögést okozó pertussis baktériumom szintet lépett és jellegzetes köhögési rohamokkal fuldoklani kezdtem.

A köhögés az öklendezésig fajult, amit légzéskimaradás követett majd egy horrorfilmbe illő hang kíséretében újra oxigénhez jutottam. Néha.

Ekkor úgy kaptam egy külön szobát, hogy még csomagolnom sem kellett, mindent utánam hoztak. Így töltöttem el három hetet egyetlen szobában a pszichiátrián úgy, hogy nem mehettem ki a szobából, se nem jöhetett be senki hozzám az ismerőseim közül, és pszichológussal sem találkoztam. Filmbe illő módon túszul estem egy légúti fertőzéssel a pszichiátrián, ahol vitézi módon kiálltak a praxisukba nem illő betegség ellen.
 

Ahogy erre a három hétre visszaemlékezem, igazából a boldogság volt a meghatározó élményem, mert annyi ismerősöm hívott, keresett, küldött képeket a világról, hogy óriási szeretetet és támogatottságot éreztem egy-egy köhögőroham között. Különösen az éjszakák voltak eseménydúsak, az

egyik reggel már úgy ébredtem, hogy megrepedt a bordám az erős köhögés miatt.

Így lettem a pszichiátria elkülönítőjének foglya, ahol mindenki rendkívül kedves volt velem.

A Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának jelzése szerint 2024. 1-45. hetében 1127 szamárköhögést jelentettek a Népegészségügyi Központnak, ami az eddigi évi 0-23 esethez képest drámai emelkedést jelent.

Mindez a Központ szerint azt jelzi, hogy jelentős szamárköhögés-járvány indult el hazánkban.

A védőoltás ismétlése 10 évente javasolt a felnőttek esetében – javasolja az Egyetem. Amióta mesélem a történetem, nem kevés kortársam adatta be magának az oltást.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos

Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos

A köszvény egy fájdalmas rohamokkal járó betegség, amely gyulladást okoz főként a nagylábujjakban, a kezekben, a lábfejekben, térdekben és a könyökben. A közkeletű tévedéssel szemben itt nem autoimmun eredetről van szó, ugyanis a köszvény anyagcsere- és immunológiai eredetű, ezért a kezelési módja is eltér az autoimmun forrású gyulladásos ízületi betegségekétől. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa az étkezés szabályaira és az orvosi segítség lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
A szerkesztő ajánlja