SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tavaszi bőrápolás

Kókai Kata [cikkei] - 2005-05-08
A legszembetűnőbb, mely első látásra is feltűnik, a bőrünk. S nem csupán szépsége, feltűnősége miatt fontos.
Tavaszi bőrápolás

Mivel bőrünk a szervezet legelső "védőrétege", nem csupán az ápolt külső miatt fontos, hogy törődjünk vele. A májfoltok, anyajegyek, s a bőr számtalan más elváltozása pontos diagnózist állíthat fel testünk kondíciójáról.

Vitaminhiány és bőrelváltozás

A vitamin hiánya: mivel az A-vitamin elengedhetetlen a sejtosztódáshoz, illetve a bőr és a nyálkahártya megfelelő állapotának megőrzéséhez, szembetűnő elváltozásokat okozhat. A bőr szárazsága, viszketése jelezheti hiányát. Ugyanakkor fontos kiemelni a többi vitamin közül; túladagolása (főleg várandósság idején) problémákat okozhat.

B2 vitamin hiánya: hámló, vörös, viszkető bőr, berepedezett száj jelezheti. Sokszor okozhat pattanásokat is.

B5 vitamin hiánya: csak igen ritka esetben fordul elő. Védi a bőr épségét.

C-vitamin hiánya: Nem csupán bőrünkön jelentkeznek e fontos vitamin hiányának tünetei. Az ajánlott napi adag 60 mg, ezt azonban az életmódtól függően lehet változtatni. A dohányosoknak, egészségtelen munkát végzőknek, illetve stressz esetén is nagyobb mennyiség szükséges. Hiányában csökken a kollagén termelődése, illetve a bőr rugalmassága elveszik, s az megereszkedik.

Az egészséges bőr megtartásában fontos szerepet játszik a D- és E-vitamin, valamint a biotin. A cink, illetve a réz a sejtek képződésében, illetve a melanin előállításában nélkülözhetetlen.

Vitaminpótlás a szebb és egészségesebb bőrért

Számtalan módszert használhatunk, melyek segítségével pótolhatjuk az elveszett vitaminokat, ásványi anyagokat. A népszerű táplálék kiegészítők kevésbé szívódnak fel, mint a természetből nyert tápanyagok, így ezek helyett érdemes a változatos táplálkozást választani.

A legkülönbözőbb gyümölcsökben, zöldségekben és tejtermékekben is megtalálhatók a bőr számára fontos anyagok. Régen is használták ezeket; egy csipet élesztőt elmajszoltak, hogy szebb legyen a bőr, illetve a napégette bőrfelületet tejföllel kezelték. A vitaminokat nem csupán elfogyaszthatjuk, de külsőleg, arcpakolásként is használhatjuk.

Uborka pakolás: ha máshonnan nem is, de az amerikai filmekből és a reklámokból már ismerhetjük ezt az ősi módszert. Minden bőrtípust frissít, de különösen zsíros bőrre ajánlott. Tisztít és hidratál.

Paradicsom pakolás: E-vitamint, béta-karotint, valamint szelént is tartalmaz. Frissíti, rugalmassá teszi a fáradt bőrt.

Vegyes pakolás: A gyümölcsöket, zöldségeket nyersen össze turmixolhatjuk joghurttal, mely nyugtatja a bőrt. Az olívaolaj is tápanyagokban gazdag, de zsíros bőrre kevésbé ajánlott.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja