SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

7 élelmiszer, amit eddig rosszul tároltunk

Családinet [cikkei] - 2014-11-12
Te is a hűtőben tárolod a vajat vagy a paradicsomot? Hiba! Olvass tovább, hogy megtudd, hol rontottad el!
7 élelmiszer, amit eddig rosszul tároltunk

Sok olyan élelmiszer van a háztartásokban, amit tévesen hűtve tárolunk, rontva ezzel az ízélményt. Általában ennek az az oka, hogy félünk attól, hogy megromlik a megvásárolt áru.

A következőkben felsoroltakat (egyet kivéve) nem kötelező betenni a hűtőbe, hiszen ha egy-két napra elegendő mennyiséget tárolunk belőlük, akkor nyugodtan elöl hagyhatjuk őket, így finomabb, zamatosabb ételeket fogyaszthatunk!

1. Paradicsom

Aki már evett a frissen leszedett paradicsomot, az bizonyára mindig azt az ízt fogja keresni azután. Ám, amikor a hűtőbe rakjuk az éppen megvásárolt/leszedett zöldséget, el is veszítjük azt az élményt, amiért finomnak tartjuk.

Mi történik, ha 10 foknál alacsonyabb hőmérsékletnek tesszük ki a paradicsomot? A növény húsa elkezd kásásodni és leállnak azok az enzimek, amelyek a kellemes ízért felelősek.

2. Vaj

Meglepő lehet, de a vajat sem kell kötelezően a hűtőben tárolni. Ha egy-két napon belül elfogyasztjuk, akkor nyugodtan elöl hagyhatjuk, csak fedjük le!

Szobahőmérsékleten kellemes állaga lesz, amelynek köszönhetően nem kell kínlódnunk azzal, hogy rákenjük a kenyérre, mint a hideg verziónál. Ráadásul a vaj íze az utóbbinál alig jön ki, pedig nagyon sok féle variáció létezik belőle. Kóstolhatunk akár hófehér olasz, vagy sárga francia fajtát is, mind-mind különböző élményt nyújt.

Mindehhez az is hozzátartozik, hogy nyilván nyáron, amikor akár 40-50 fok is lehet egy-egy konyhában, ha főzünk, nem biztos, hogy jó ötlet sokáig kint hagyni a vajat, mert túl folyós lehet. Ősztől azonban, már nyugodtan próbálkozhatunk vele.

3. Tojás

A tojást általában azért tartjuk a hűtőben, mert félünk, hogy megromlik. Ebben az esetben is igaz viszont, hogy szobahőmérsékleten nem lesz semmi baja. Akár 4 hétig is eláll!

Miért nem jó a hideg tojás? Nehezebb vele tésztát gyúrni például.

Ha viszont ragaszkodunk a hűtéshez, akkor mielőtt használnánk a tojásokat, vegyük elő őket, és hagyjuk, hogy aklimatizálódjanak a konyha hőmérsékletéhez. Így  sikeresebb lehet egy-egy tészta összeállítása.

4. Kolbász

Sokan tudják, hogy a kolbászokat, szalámikat célszerű hűvös, száraz helyen tartani. Azt viszont kevesen veszik számításba, hogy a hűtő közel sem ilyen hely!

Ahhoz, hogy elkerüljük a kolbász idő előtti megromlását, penészesedését és elíztelenedését legjobb az, ha a kamrában vagy spájzban felakasztjuk, és alá újságpapírt teszünk, hogy ne legyen koszos a padló a lecsöpögő zsírtól.

Ha ilyesmire nincs lehetőségünk, akkor kénytelenek vagyunk mégis a hűtőben tárolni a kolbászt – hiszen például konyhaszekrényben mégsem lógathatjuk fel –, arra vigyázzunk azonban, hogy semmiképpen se rakjuk zacskóba! Ha nem így teszünk, akkor viszonylag hamar tönkre fog menni ez ételünk. Ha hűtjük, akkor az a legjobb, ha selyem- vagy újságpapírba csomagoljuk be!

5. Bor

Aki már egyszer is elolvasta egy bor címkéjét, az bizonyára látta, hogy általában jelölik rajta, hogy hány fokon célszerű fogyasztani ahhoz, hogy kijöjjenek azok az ízek, amelyek zamatossá, finommá teszik ezt az italt.

Mivel az emberek többségének nincs otthon speciális borhűtője vagy legalább pincéje, ezért vagy fogyasszuk szobahőmérsékleten a bort, vagy pedig csak néhány percre tegyük a hűtőbe, ne órákra, ha azt akarjuk, hogy kellőképpen finom legyen.

Ha fröccsként, vagy boroskólaként, illetve egyéb keverékként isszuk, akkor tároljuk ott, ahol a legkényelmesebb. Ilyenkor nem sokat számít magának a bornak az íze.

6. Sajt

Meglepő, de hűtve a sajt sem olyan jó, olyan ízes, mint szobahőmérsékleten. A boltokban vásárolt sajtok nagy része még nem érett, tele vannak vízzel, ahhoz, hogy igazán finomak legyenek, ki kellene száradniuk. Ez pedig a hűtőben nem lehetséges.

A legjobb az, ha a frissen vásárolt sajtot egy fatálra tesszük, lefedjük és hagyjuk érni.

7. Kocsonya

Bármily meglepő, a kocsonyának is akkor a legjobb az íze, ha szobahőmérsékletű! Ám a felsoroltak közül, ez az egyetlen étel, amit célszerű a hűtőben tárolni, amikor épp nem eszünk belőle. Fogyasztás előtt viszont vegyük ki időben, hogy fel tudja venni a megfelelő hőmérsékletet!


Forrás: 444.hu
Kép: flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja