SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A többsávos körforgalom problémája

Pető Attila [cikkei] - 2007-11-06
Kis hazánkban egyre több helyen találkozhatunk a hagyományos útkereszteződések helyett körforgalommal. Való igaz, hogy a mesterségesen lelassított járművek kevesebb balesetet okoznak, sőt a forgalom is egyenletesebben tud továbbhaladni, mint például egy lámpás forgalomirányítás esetén.
A többsávos körforgalom problémája

 

Ugyanakkor a körforgalomban történő közlekedés szabályai nem nagyon szerepeltek még 8-10 évvel ezelőtt sem a KRESZ tankönyvekben. Ezért sokan szabálytalankodnak ezeken a helyeken. A többsávos körforgalomban a tapasztalat alapján nagyon sok koccanásos baleset történik.

Az alapvető problémákat ezen a képen mutatjuk be:

 

Bár a bekanyarodás előtti besorolás szabályát valamennyi úton megpróbáljuk helyesen értelmezni és alkalmazni, a körforgalomban mégis sokan más elhelyezkedési megoldásra gondolnak.
Holott jobbra kanyarodás előtt mindig az úttest jobb szélére kell besorolni.

Így a körforgalmú út elhagyását is csak a jobb szélső sávból lehet megejteni!

A képen a sárga jármű behajt a körforgalom belső sávjába, majd mivel úgy érzékeli, hogy az út, amelyik felől érkezik,  szemben folytatódik tovább ezért a belső sávban maradva onnan akarja elhagyni a kereszteződést.
A szélső sávban érkező zöld jármű - amelynek joga van akár több kört is megtenni a körforgalomban -
nem kíván csak a harmadik letérőn kihajtani. Így ennek a helyzetnek komoly baleset lehet a következménye!

A helyes közlekedést ezen az ábrán a kék jármű mutatja be. A kihajtás előtt kellő időben végrehajtja a sávváltoztatást, és így már szabályosan, a jobb szélső sávból tudja elhagyni a körforgalmat.

                                                                                                                                                         Sajnos az utóbbi időben egy másik problémából adódóan is rengeteg koccanásos baleset történik a többsávos körforgalmakban.

A behajtásnál, bár az elsőbbségadás kötelező tábla a teljes útra érvényes,
a behajtó jármű csak arra figyel, hogy a körforgalom szélső sávja legyen szabad. Ugyanakkor az előbb említett módon a belső sávból érkező jármű kisorol a szélső sávba.

Így a jó tanácsunk az, hogy a behajtásnál csak akkor legyünk biztosak,  ha a körforgalom sávjai balról üresek! Egy ilyen jellegű ütközésnél ugyanis  az elsőbbségadás tábla miatt a behajtó lesz a felelős  a sávot változtatóval szemben!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja