SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan fürdessük a babát?

Szőke Melinda [cikkei] - 2011-12-27
Az első gyermekek megszületése után mosolyogva hallgattam a "sorstársak" izgalmait, ami az első otthoni fürdetést övezte. Én persze "könnyen beszéltem", hiszen szakmámból adódóan nem egy pici babát fogtam és fürdettem a kezembe. Mindenesetre az biztos, hogy minden első gyermekes szülő hatalmas izgalommal és aggódással várja az első otthoni fürdetést.
Hogyan fürdessük a babát?

babafurdetesVegyük sorra, mik a fürdés kellékei! Igyekszem mindenről pro és kontra érveket is mondani, ezzel jelentősen „nehezítve” a szülők dolgát. A végén azért azt is elárulom, hogy nekünk mi tetszett leginkább, és mi a személyes véleményem.

A legfontosabb eszköz a kád. Ez lehet kicsi, nagy, állványos, de akár a saját beépített fürdőkádunkat is használhatjuk. Az is megtalálja a megfelelőt, aki kicsit izgulós, vagy kevésbé bátor fürdetéskor. Léteznek már beépített hőmérővel, csúszásgátlóval is kádak. Az állványos kádak kímélik a gerincet, viszont fokozottan kell figyelni a picire. Ezek az eszközök ugyan bevizsgáltak, tehát normál körülmények között nem dől, gyermekeink azonban bármire képesek, ezért egy percre sem lehet magára hagyni a kicsit.

A formázott kádaknak ugyanaz az előnyük, mint a hátrányuk. Előre kialakított ülőrész van benne. Ez előnyös, mert a kezdő szülőknek „csak” bele kell ültetni a babát, és nem kell izgulni, hogy beledől a vízbe. Az sem probléma, hogy fogjuk a picit. A hátránya ugyanez a kialakítás. A gyermek félig ülő helyzetben van benne. Ez egyrészt nem előnyös az újszülötteknek, másrészt nincs helye a mozgásra, illetve nagyon gyorsan kinövik a babák ezeket a kádakat. Bizonyára néhányan ismerik a fürdető vödröt is, amit pici babáknak ajánlunk, hiszen szűkös a hely benne. Hasznos lehet akkor is, ha a kicsi fél a víztől, fürdéstől, mivel a baba helyzete hasonló, mint az anyaméhben. Ha szeretnénk a csemeténket babaúszásra vinni, akkor azt tanácsolom, hogy mielőbb tegyük át a felnőttek kádjába.

Fürdetéshez használhatunk szivacsot, melyet különböző anyagokból lehet kapni. Ez előnyös a gyermek érzékelésének fejlesztése szempontjából. Ha különböző anyagokkal simogatjuk a babát, fejlődik a bőrérzékelése.


Arról megoszlanak a vélemények, hogy milyen fürdetőket használjunk. Van, aki a tiszta vízre esküszik van, aki a gyógyszertári fürdetőkre (ezek használata kicsit macerás). A boltokban is lehet kapni minden (akár allergiás) bőrtípusra fürdető krémet, tusfürdőt, sampont. Azt tudnunk kell, ha a babával pl. babaúszásra készülünk, és az előkészítő gyakorlatokat végezzük, mindenképp tiszta vízben fürdessük. Figyeljünk, ha a babát bedörzsöljük a fürdetővel, csúszós lesz a bőre!

Fontos, hogy a fürdés után miben töröljük a babát. A törölköző mindenképp puha anyagból babauszaslegyen, lehetőleg vasaljuk ki, főleg amíg a baba nagyon pici. Ezzel is védjük a bőrét. A fürdőszoba hőmérséklete kényes kérdés. A könyvekben, babagondozási tanácsadókban előre le van írva, hány fokos helyiségben, hány fokos vízben fürdessük a gyermeket. Figyelembe kell venni azonban, ahogy a felnőtteknél, úgy a babáknál is vannak egyéni különbségek. Vannak babák, akik a hűvösebb vizet, vagy épp ellenkezőleg a melegebb vizet szeretik. Ugyanez a helyzet a levegő hőmérsékletével is. Egy jó tanács, amit érdemes megszívlelni. Ha a babát kivettük a vízből, és ráadtuk a bodyt/inget, érdemes kivinni a fürdőszobából, vagy legalább kinyitni az ajtót, hogy friss levegő jöjjön be. Ha bent a melegben öltöztetjük fel az éjszakai ruhájába, meg fog izzadni, és sírni fog (hiszen kint fázik). Ez általában odáig fajul, hogy rövid időn belül, amint rájön, hogy fürdeni megy, már ordít.

Ahogy ígértem, írok pár szót a mi fürdetéseinkről és a - hangsúlyozom - személyes véleményemről. Nálunk minden gyerek más. A nagyfiam a forró vizet szereti, a lány a hideget. A legkisebbnek szerencsére teljesen mindegy. Mi sima kiskádat használtunk. Az első gyereknél még fűtöttük pár hétig a fürdőszobát (az első 2 gyerek májusi). A másodiknál és a harmadiknál már nem, pedig a kicsi szeptemberi. Mivel a gyerekek elég hosszúnak születtek (57-58 cm), gyorsan kinőtték a babakádat. A harmadik pedig gyakorlatilag a nagyokkal fürdött már 2 hét után. Persze, ha ismerős gyerekek jöttek, akkor nem fürdettük együtt az éppen aktuális picit a nagyokkal (2-3 hónapos korukig.)

Az én tanácsom az, hogy mindenki a habitusának, a gyerek igényeinek figyelembevételével válassza meg a fürdetés eszközeit. Legyen az az előre formázott babakád csúszásgátlóval, hőmérővel, ha neki az ad biztonságot, vagy fürdesse a nagykádban az első naptól, ha vagányabb szülő. Mindegyik megfelelő annak a családnak, ahol használják. A barátok, rokonok tanácsait pedig egyszerűen el kell hárítani azzal, hogy „ez nekünk így jó”. Ha sírós a baba fürdéskor, akkor érdemes a védőnő, korai fejlesztő szakember, vagy babaúszás oktató tanácsát kérni, és kideríteni a kényelmetlenség okát.

Fotó: amyelizabethquinn / pixabay

Szőke Melinda


Szőke Melinda
Gyógypedagógus

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.terapia.imtbt.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja