SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Lepke-himlő - Pillangóvírus

Dr. Sebő Zsuzsanna [cikkei] - 2011-06-06
Az utóbbi hetekben egyre több szülő érdeklődik a laikusok által lepkehimlőnek nevezett betegség és annak veszélyei felől. Tisztes neve erythema infectiosum vagy ötödik betegség, melynek halmozódása inkább csak szokatlan, de nem meglepő, hiszen a fertőző gyermekbetegségek között tartják nyilván. Kórokozója a parvo vírusok közé tartozó Parvo B19 altípus. A parvo vírusok legtöbbször állatokat betegítenek meg, csak néhány típusuk fertőzi meg az embert.
Lepke-himlő - Pillangóvírus

A Parvo B12 leggyakrabban a 3-12 éveseken jelentkezik típusos formájában. A fertőzés cseppfertőzéssel terjed, sokszor tüneteket sem okoz. Egyes statisztikák szerint a felnőttek 50 százaléka átesett valamikor a betegségen. Leginkább télen és tavasszal jelenik meg.  Lappangás ideje 4-14 nap, ezidő alatt a beteg tünetmentes, de már fertőzheti a környezetét. A kezdeti tünetek változóak, lehet láz, torokfájás, kötőhártyagyulladás, bágyadtság, izomfájdalmak, hasi panaszok, fejfájás. A jellegzetes arcpír (melyről a lepkehimlő nevet kapta a szülőktől) is lehet első tünet. A kisgyermek arcának két oldalán pillangószárnyra hasonlító, összefüggő, lángoló vörösség jelenik meg, mely több napon át fennáll. Ezt követően a törzset, végtagokat változékony küllemű kiütések borítják el, melyek erősen viszketnek. A testen lévő kiütések több napig fennállnak, elmúlhatnak, majd újra megjelenhetnek. A betegséggel együtt járhat izületi fájdalom, mely legerősebb a mozgás kezdetekor. (elsősorban a csuklóban, kézben és a térdben). Az izületi panaszok lányoknál gyakoribbak, és a felnőtteknél az esetek nagy százalékában megjelennek. Előfordul, hogy hónapokig fennállnak vagy visszatérnek a fájdalmak.

Ez az alapvetően ártatlan vírus veszedelmessé válhat a magzat számára, ha egy kismama betegszik meg, és a placentán keresztül a magzatát megfertőzi. Ez az esetek 30 %-ában fordul elő, és a terhesség első hónapjaiban vetéléshez vezethet. A fertőzött várandós tünetei eltérhetnek a szokványostól, például jelentkezhet hirtelen fellépő vérszegénység formájában.

Egy tanulmányban ahol a Parvo B19-ben megbetegedett  terhes nőket vizsgáltak, azt tapasztalták, hogy a nők 84%-a, aki eljutott a terhesség végéig, egészséges gyermeket hozott a világra és ezeknél a gyermekeknél a későbbiekben sem tapasztaltak fejlődési problémákat. Mindenesetre azok a fiatal várandósok, akik környezetében lepkehimlős beteg van, és  magukon izületi fájdalommal járó kiütést észlelnek, tájékoztassák az orvosukat erről.

A Parvo B19 elsősorban a fiatal vörösvértesteket fertőzi meg, ezért a krónikus vérképzőszervi betegségekben szenvedőknél, elsősorban a vörösvértest veleszületett rendellenességeiben veszélyessé válhat a betegség.

A betegség diagnózisa a klinikai kép alapján legtöbbször felállítható, de ellenanyag (immunglobulin) vizsgálattal is lehet igazolni. A laboratóriumi vizsgálatra a mindennapokban azonban nincsen szükség.

Mivel az erythema infectiosum vírus okozta, enyhe betegség, legfeljebb csak tüneti kezelésre van szükség. Nagyon magas láz esetén lázcsillapítót lehet adni, de tilos a  salicylatok és származékainak (Kalmopyrin, Aszpirin) adása. Viszketés esetén valamilyen allergia elleni szer használható, bár sok eredmény nem várható tőlük. A viszketést csillapíthatjuk szódabikarbónás leöblítésekkel, homeopátiás szerekkel is. A Staphysagria C, CH 15, Lycopodium C, CH 15  hasznos kiegészítője lehet a kínzó viszketés csillapításának. Izületi fájdalomban sokat segít a homeopátiás Rhus toxicodendron C,CH 15. Ezeket a szereket napi 1-3 szor lehet bevenni a tünetek intenzítása szerint. A homeopátiás golyókból egy alkalommal annyit adunk, ahány éves a gyermek, de maximum öt szemet. A golyócskákat nem lenyelni, hanem elszopogatni, vagy vízben oldani kell.

Sokan tagadják a nagy dózisú C-vitamin támogató hatását a vírusfertőzések leküzdésében, a több évtizedes tapasztalatom azt mondatja velem, ilyenkor érdemes szedni napi 300-1000mg C vitamint. Ugyancsak hasznosnak tartom az immunrendszer erősítését betegség alatt, elsősorban alternatív (homeopátia, gyógynövények, stb.) módszerekkel. A homeopátiás  Echinacea D, C, CH 4-6 tartós adagolása erősíti a védekező rendszert, míg a  Vincetoxin C, CH 9  vírus ellenes hatása segíthet a  fertőzés leküzdésében.

Egyes vélemények szerint a kiütések megjelenésekor már nem fertőz a beteg, de ez teljes bizonyossággal nem állítható, ezért nem javasolt a közösség látogatása, amíg tünete, főleg kiütése van a gyereknek.

Összefoglalva

Az erythema infectiosum, ötödik betegség, lepkehimlő, pillangó betegség legtöbbször egy enyhe, könnyen lezajló, szövődmény nélkül gyógyuló fertőző betegség, mely az utóbbi évtizedekben mintha gyakrabban válna nyilvánvalóvá, láthatóvá.

A ritkán előforduló és elsősorban egyéb alapbetegségben szenvedő embereken felléphetnek  súlyosabb formái vagy szövődményei, de az esetek nagy-nagy többségében maradéktalanul gyógyul.

 

Dr. Sebő Zsuzsanna
gyermekgyógyász, homeopata
orvostanácsadó

Fotó: krzysztofniewolny / Pixabay

Dr. Sebő Zsuzsanna


Dr. Sebő Zsuzsanna
Gyermekgyógyász, homeopátiás tanácsadó

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/922-93-09
E-mail: sebozsuzsa@gmail.com
Honlap: www.homeoduo.hu (fejlesztés alatt)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja