|
Frank OrsolyaPszichológus, családi kommunikációs szakértőPszichológus, Gordon-instruktor CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer? Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel. Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt: Elérhetőségeim: E-mail: posta@arete.hu Honlap: http://www.szeresdjol.hu |
Kérdezz-felelek
Az első, amit visszajeleznék, az az, hogy pontosan el tudom képzelni, mennyit gyötrődik és szenved emiatt az eseménysor miatt.
Ezért rögtön és mindenek előtt azt tartom fontosnak elmondani, hogy más az önvád és más a megértés. Azt nem mondom ,hogy ne foglalkozzon a múlttal, és hogy hogyan alakult ki ez a helyzet. Fontos lenne ezt egyszer – de csak egyszer – valakivel alaposan átbeszélni, azért, hogy megértse, hol áll most a fia, és hol áll Ön. Jó lenne, ha ez a valaki, akivel átbeszéli, szakember lenne. De a múlttal csak annyiban kell foglalkozni, amennyiben segít innentől kezdve a lehető legjobban csinálni a dolgokat. Önmagát vádolni viszont nem szabad. Akkor sem, ha hibázott, akkor sem, ha nem. Azért nem szabad magát vádolni, mert akkor nem tud felszabadult, kedves, vidám, meleg és pozitív lenni a fiával, pedig egy keserű, savanyú, önvádba merevedett, rosszkedvű anyukához senkinek sincs kedve. Mindenki jobban jár, ha Ön megbocsát saját magának azzal, hogy” ennyi telt tőlem akkor; sok mindent nem tudtam és sok mindenben én is máshogy döntöttem volna, ha tudtam volna”. Mondja, nem máshogy döntött volna, ha tudta volna, hogy ez következik?
Tehát egyszer beszélje át a történteket pszichológus szakemberrel, azért, hogy megértsék, hol tart és mit érez most az Ön fia, és hol tart Ön. Ezzel aztán a múltat el is lehet temetni.
A második pont az, hogy ahol most vagyunk, onnantól mindig előrefelé kell gondolkodni. Az egyetlen kérdés az, hogy innen kezdve merre és hogyan megyek tovább. Minden más csak elveszi az erőnket attól, hogy jól menjünk előre. Ha jól értem, szeretné rendezni a fiával a viszonyát, és ha jól értem, úgy érzi, hogy az anya-gyerek kapcsolat a legfontosabb és ezt minél előbb elsődleges szerephez kell juttatni az életében. Ráadásul mindezt úgy, hogy a kisebbik gyermeke se sérüljön!
A fia megértéséhez pedig azt a legfontosabb megérteni, mivel jár az, hogy ő most serdülő lett. A serdülők öntudatra ébrednek. Ekkor kezd az ember igazán gondolkodni azon: „Ki vagyok én?”; „Milyen a sorsom?”; „Hogyan alakult ez így?”; „Kik a szüleim és hogyan neveltek engem?” A gyerek elkezd vizsgálódni meg értelmezni, és – mivel serdülő – általában meglehetősen drámai megállapításokra jutnak. Nagy, szenvedélyes érzéseik vannak, a feneketlen kétségbeeséstől az egekbe lángoló lelkesedésig: biztos Ön is emlékszik tizenéves önmagára, nagy bánataira, sírásaira, örömeire, ideáljaira, szerelmeire, lelkesítő embereire. Ilyenkor hatalmas és színpadias kinyilatkoztatásokra is hajlik az ember: például meglepődne, milyen sok kamasznak kiszalad a száján egy-egy nehezebb pillanatban a „te nem vagy az anyám/apám!” felkiáltás. Fontos, hogy a szülő ezt egyfelől meghallja, és megértse belőle, mi a panasz; másfelől meg ne hallja meg, hanem ugyanúgy tudjon átsiklani rajta, mint mikor a kétéves gyerekünk azt kiabálja, hogy „Kaka Mama!”, vagy az ovis azt, hogy „Utállak! Gonosz Mama!” Kezeljük értékén, ne essünk kétségbe, értsük meg, és lehetőleg minél mélyebben értsük meg, mit üzen!
Fontos lenne, hogy Ön megismerje, hogyan látja a fia a történetet: én két dologban biztos vagyok. Az egyik az, hogy máig is szereti az édesanyját és vágyik a szeretetére (a „Mindig csesztetsz” mondatot úgy fordítjuk magyarra, hogy „Vágyom a jóváhagyásodra és az elismerésedre, de sajnos úgy látom, hogy sose jó neked, amit csinálok.”). A másik pedig az, hogy még egyáltalán nincs kizárva, hogy Önnel együtt lakjon. Ez utóbbihoz viszont – és ez a kulcs – nem csak a múltat, hanem LEGFŐKÉPPEN A JELENBÉLI VISZONYUKAT kellene rendezni. Ez azt jelenti, hogy Önnek egyszer, egyetlenegyszer tisztán és egyenesen el kellene mondania a magától értetődőt: „Kisfiam, nagyon sajnálom, hogy ennyi éven át hol itt voltál, hol ott; nem biztos, hogy mindent jól csináltam; akkor is te vagy a legfontosabb az életemben, ha ez nem mindig volt egyértelmű, és nagyon szeretném, ha innentől kezdve a lehető legtöbb jót adhatnám neked.” Innentől kezdve viszont – bármily furcsa is – az a legfontosabb, hogy Önnek ne legyen bűntudata, és ne bocsánatkérésből működjön! Ezt mondom még egyszer: ne bűntudatból és ne bocsánatkérő pozícióból működjön! Hanem hogyan? Az a fontos, hogy a fiának jó legyen Önnel együtt lenni! Érezze jól magát, ha együtt vannak! Mi kell ehhez? Az, hogy Ön kedves, vicces és könnyed legyen. Fontos, hogy a fia helyeslést, haverságot, jópajtási érzéseket kapjon Öntől! Lepje meg! Lájkolja a fotóit a Facebookon, vagy érdeklődjön nyitottan és kedvesen a barátnője iránt, ismerjen el őszintén valamit, amit őszintén el tud ismerni. Az ajándékon könnyen átlátnak a fiatalok, és akár lekenyerezésnek is érezheti. Jobb ötlet az, ha főz neki valami finomat és egy „jót dumálnak”. Serdülő fiúkkal sokszor segít, ha nem a közös családi dolgokról, hanem külső témákról, olyasmiről, ami a fiatalt érdekli, legyen az sport, napi politika, autók, közélet, filmek, humoristák, zene vagy bármi más, amibe Ön is be tud szállni. Nem baj, ha nem tud sokat a témáról: a fiatalok szívesen tanítgatják az ilyesmit. A külső témáról való beszélgetés remekül össze tud hozni két embert és „titokban” építi kettejük intimitását. Nem kell ajtóstul rontani a házba: nem biztos, hogy azzal kezdeném: „mától lakj nálam!”. Egy-két, vagy még több kellemes, hiteles, őszinte és jókedvű együttlét, egy egyértelműen javulásnak induló viszony – és a gyermek magától is abba az irányba fog billenni, ami neki jobb. Ha pár éve még többször is Önt választotta, akkor a szíve mélyén ma is Önt választaná.
Sok sikert, türelmet kívánok!
Frank Orsolya 2015. 01. 05. 19:03