|
Frank OrsolyaPszichológus, családi kommunikációs szakértőPszichológus, Gordon-instruktor CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer? Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel. Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt: Elérhetőségeim: E-mail: posta@arete.hu Honlap: http://www.szeresdjol.hu |
Kérdezz-felelek
Az utolsó óvodai év már nem volt túl zökkenőmentes, mivel vegyes csoport lévén sok kicsi került be, kevés korabelivel volt együtt. Az iskolaválasztás is egy nagy stresszhelyzetet okozott, mivel sajnos már itt is szinte "felvételizni" kell. Heti egyszer előkészítőbe jártunk 6 hétig. Újból előjöttek a reggeli hasfájás, hányás tünetek. Szerencsére az óvónők jól kezelték, és mindent megtettek, hogy ebből kilábaljunk. Most nyári szünet van, így hát a nagymamánál kell menni. Még ott szeret is lenni, csak ne menjenek sehová (bolt, zöldséges stb.). Ha tudja, hogy menőke van, akkor már ébredés után kezdődik, hogy fáj a hasam.. és már nincs megállás.. Ha szabin vagyunk együtt, akkor semmi gond, velem eljön mindehova. Itthon egy felszabadult, értelmes, érzelmes, erősen megfelelni akaró kislány, máshol kicsit szégyellős. Az iskolát várja, próbálom finoman ráhangolni. Attól tartok, hogy az iskolai stressztől, az új környezet megszokásától újra kezdődik a problémánk, és ez még csak rosszabb lesz. Szeretném kérdezni, hogy van-e valami módszer, vagy nevelési tanács amivel segíthetnék neki.
Üdvözlettel - Tímea
Úgy látom, egészen pontosan érti az összefüggéseket. Igen, az iskolás és ritkábban az óvodás korú gyerekek, főleg a kislányok, sokszor hasfájás, hasi, gyomortáji tünetek formájában élik meg a szorongásaikat. Ez nem hazugság, hanem teljesen valódi fájdalom, ugyanakkor nem az ételekkel vagy kórokozókkal kapcsolatos oka van, hanem a szorongástól keletkezik. Ennek megfelelően nem is igen lehet mást tenni ellene, mint amiket már Ön is felsorolt:
- minél békésebb az élet (iskolaszünet, családi együttlét, sok játék, kevés követelmény);
- minél melegebb és stresszmentesebb az intézményi környezet
- minél elfogadhatóbbak és teljesíthetőbek az elvárások az iskolában
- minél jobban sikerül a gyerekkel elfogadtatni, hogy nem kell tökéletesen teljesítenie
- minél több otthon a játék, melegség, nevetés, törődés, békesség
annál kevesebb lesz a szorongás és a stressz - így a hasfájás is.
A másik dolog, amit tenni lehet, az az, ha a gyereket meg tudjuk tanítani, hogy a saját érzéseit felismerje, megértse, el tudja mondani, és ezek mentén arra is rátaláljon, hogy mire lenne szüksége az adott pillanatban. Erre kiváló módszert kínál Thomas Gordon A szülői eredményesség tanulása (PET) c. könyve, amely módszert Gordon-tanfolyamon bármely szülő elsajátíthat. Ez később is sokféle módon erősíti a családi kapcsolatokat és csökkenti a gyerekre nehezedő érzelmi terhet.
Minden jót! Frank Orsolya 2013. 10. 26. 23:56