|
Frank OrsolyaPszichológus, családi kommunikációs szakértőPszichológus, Gordon-instruktor CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer? Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel. Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt: Elérhetőségeim: E-mail: posta@arete.hu Honlap: http://www.szeresdjol.hu |
Kérdezz-felelek
Meglehetősen nehéz egy ilyen bonyolult és összetett helyzetet ennyi információból megítélni. Két dolgot szögezhetek le: egy ötéves gyereknek azzal tud leginkább biztonságot adni, ha a kettejük kapcsolata stabil, jókedvű, ha Ön stabil és jókedvű és "tartani" tudja a gyereket. Az ovis korú gyerekek indulatainak a csapongása teljesen rendjén van, és az is, ha ezeknek hangot is adnak.
A bűntudat rossz tanácsadó, nem jó, ha a gyerekünkkel szemben bűntudatosak vagyunk. Hasznosabb, ha inkább felszámoljuk azt, ami miatt bűntudatunk van: azt a helyzetet vagy körülményt, amitől érzésünk szerint sérül a gyerek - már ha sérül. Nagyon jó hallani, hogy a gyermek az elsődleges szempont. Valóban, fontos lenne, hogy egy egészséges generációt neveljünk föl mi, mai szülők.
Hogy a halállal kapcsolatos kérdezősködést mi váltotta ki, azt nem látom, pedig érdekes lehet. TAnácsolom, hogy olvassa el Polcz Alaine könyvét a gyerekekről és a halálról (Meghalok én is?). A halál tényéről jó, ha fokozatosan és kíméletesen szereznek tudomást a gyerekek, de az is fontos, hogy ne vezessük félre őket. Nagyon jó, hogy azt mondta, hogy ez nagyon-nagyon messze van még. Szokott segíteni a gyerekeknek, ha azt az egyszerű dolgot kimondjuk, hogy általában a nagyon.nagyon öreg emberek szoktak meghalni. A gyerek azonosítani tudja, hogy sem ő, sem a szülei nem nagyon-nagyon öregek, tehát fellélegezhet: ez az ő életét igazából nem érinti közelről.
Frank Orsolya 2015. 05. 05. 19:06